Jak jsme jeli v květnu stanovat na Island

Ze všech stran jsme slyšeli, jak je Island drahý a proto jsme se bez dlouhého rozhodování dohodli, že budeme spát pod stanem. Neplánovaně jsme však posunuli termín odjezdu z června na květen, kdy na Islandu byla ještě větší zima.

Rozhodně nepatříme mezi lidi, kteří jsou schopni a hlavně vybaveni na stanování v extrémních podmínkách. I tak jsme se nevzdávali a rozhodli se patřičně připravit.  Jako první jsme si přikoupili jedno společné zavazadlo k letence navíc, abychom měli vůbec kam dát stan, spacáky a karimatky.

Půjčení kempovacího vybavení vyjde na Islandu opravdu draho a tak jsme se snažili pořídit co nejvíce věcí v České republice. Z pravidelných návštěv festivalů, kam jezdím prodávat šperky, jsem už nějaké vybavení měla. No byly to věci, kterých jsem se klidně mohla na cestu do Islandu vzdát, ale když už jste tolik let zvyklý, že s vámi cestují, tak je prostě vzít chcete. Brala jsem skládací kanystr na vodu, skládací židličky a polštář :-) Nesmělo chybět nádobí včetně příborů a ešusů, vařič. Bombu jsme pořídili hned první den na místě. Ač se všude psalo, že máme dojet v Reykjavíku do nejbližšího kempu a najít si tam poloprázdné bomby po turistech, tak ty jsme tam opravdu nenašli. Ani se nedivím, kdo by stanoval v květnu na Islandu, že :-) 

Všichni jsme se na spaní v té zimě důkladně připravovali, někteří z nás si pořídili teplejší spacáky, vzali více oblečení, já koupila měnič napětí dobíjení z 12V na 240V do auta, abychom měli dobité mobily a foťáky.

Pak přišel první večer. Dojeli jsme do kempu, který otevíral za 40 minut. Nebyl to takový klasický kemp, kde si mezitím postavíte stan a dojdete to zaplatit. Byly tam různé karavany a žádné stany, nevěděli jsme, kam bychom ho postavili. Byla nám zima, foukalo a trochu poprchávalo. Vyloženě jsme se těšili, až budeme ve stanu. A nyní pozor! Zde je můj zaručený tip, jak zvládnout stanování v této zimě! Pokud ho dodržíte, zvládnete to levou zadní. NIKDY PROSÍM VÁS NIKDY, SE NEDÍVEJTE NA BOOKING ČI JINOU TAKOVOU APLIKACI, KOLIK STOJÍ UBYTOVÁNÍ POD STŘECHOU, V OKOLÍ KDE SE NACHÁZÍTE! Může se vám totiž stát stejně jako nám, že najdete kousek ubytování, které je o pár set korun dražší než dohromady zaplatíte za kempování. Ano hádáte správně, každý jsem si připlatil navíc 150,- a dostali jsme nádherné ubytování v soukromé chatce. Řekli jsme si, že první den si užijeme a druhý den jdeme samozřejmě pod stan.

A jak to dopadlo? To, že druhý den už opravdu budeme stanovat, jsme si říkali každý den. Každý den také stoupala cena z původních 1850,- Kč na noc až do maximální výše 4 500 Kč za noc. A my platili a pořád si říkali, že dnes je zima, moc fouká, sněží, padají kroupy, jsme zmoklí, nemáme, kde věci sušit, že prostě v tom stanu nám dnes tak dobře nebude a je to přece dovolená.  Stanovat se nám nepodařilo ani jednou J Ale potkali jsme tam lidi, který stanovali, neměli tak šťastné výrazy jako my, někteří dokonce přiznali, že si to po pár dnech rozmysleli nebo že jim vítr zmíčil stan. Jiní se tvářili, že je to naprosto easy, stanovat v těchto podmínkách venku a v jiné partě jsme viděli na výrazech dívek, že nám závidí, že nemusíme jako oni se svými kluky spát venku. A jak to nesli naši kluci? Samozřejmě, že stanovali pod stanem kvůli nám holkám :-)